• 1
 • 2
 • 3
 • 4

WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK

- AKCJA „KSIĄŻKI SĄ FAJNE I KROPKA”

      Biblioteka szkolna wzięła udział w akcji wsparcia dla bibliotek w szkołach podstawowych organizowanej przez Empik.

Zadaniem było przesłanie pracy konkursowej, której tematem przewodnim było hasło „Książki są fajne i kropka”. Do akcji przyłączyły się klasy I-III SP.

     5 października, po weryfikacji zgłoszeń, uruchomiona została  aplikacja konkursowa. Każdy  mógł oddać jeden głos dziennie na jedną ze zgłoszonych placówek, aż do 6 listopada.

W głosowaniu wyłonionych zostało 10 szkół podstawowych, do których trafiły książki.

        Nasz placówka nie osiągnęła, niestety,  wymaganej ilości głosów. Szkoda, bo każda liczba książek przydałaby się w  bibliotece!

16 XI - 15 XII

AKCJA „KSIĄŻKOWA LISTA PRZEBOJÓW”

       W dniach 16 XI - 15 XII 2016r. w naszej szkole przeprowadzono plebiscyt pt. „Książkowa lista przebojów”. Wzięli w nim udział uczniowie uczęszczający do klas IV-VI i I-III gimnazjum. Na kartach do głosowania wypisywali tytuły najciekawszych, ich zdaniem, książek dla dzieci i młodzieży, a kartę wrzucali         do urny. Następnie wszystkie głosy zostały policzone i powstała lista „książkowych przebojów”.

Oto one:

 1. Eric Emanuel Schmidt „Oskar i Pani Róża”
 2. Becca Fitzpatrick „Szeptem”
 3. Asa Larsson & Ingela Korsell „Pax”
 4. Andrzej Maleszka “Magiczne drzewo”
 5. Natalia Usenko “Czarodziej snu”
 6. David Walliams “Babcia Rabuś”
 7. Roman Pisarski “O psie, który jeździł koleją”

PAŹDZIERNIK- LISTOPAD

       Uczennica klasy IIIb gimnazjum – Estera  Sobstyl wzięła udział II edycji konkursu poetyckiego „Książka otwiera  bramy świata” pod hasłem:  „W tajemniczym ogrodzie”.

Celem konkursu było przede wszystkim:

 • zainteresowanie uczniów poezją,
 • promowanie wśród uczniów mody na czytanie,
 • propagowanie czytelnictwa.

Korsze, 1 grudnia   2016r.

Sprawozdanie z realizacji szkolnego projektu edukacyjnego

 „Historia w dziełach Henryka Sienkiewicza”

          1 grudnia  2016r. w Gimnazjum im. Orła Białego w Korszach zrealizowano  szkolny projekt edukacyjny „Historia w dziełach Henryka Sienkiewicza”.

          Projekt polegał na przygotowaniu materiałów informacyjnych, zdjęć i ilustracji dotyczących wybranych dzieł Noblisty – Trylogii oraz powieści „Krzyżacy”.

         W dniu prezentacji projektu, podczas pięciu przerw śródlekcyjnych, uczniowie wyświetlali fragmenty filmów zrealizowanych na podstawie książek H. Sienkiewicza. Można było również wysłuchać znanych utworów muzycznych nierozerwalnie związanych z twórczością pisarza. Przygotowane przez uczestników projektu materiały były prezentowane na specjalnie zaprojektowanych stojakach i sztalugach na korytarzach szkolnych.

          Aby uczcić Rok Henryka Sienkiewicza i zachęcić do czytania książek  podczas przerw odbyło się również  szkolne czytanie fragmentów lektury „Krzyżacy” przez uczniów, dyrekcję szkoły, rodziców  i nauczycieli.

Uczestnicy projektu:

 1. Aleksandra Mielniczuk kl. IIb
 2. Marzena Zadunajska kl. IIb
 3. Ewelina Krupa kl. IIb
 4. Sandra Mleczek kl. IIb
 5. Krystian Marczyk kl. IIb
 6. Krzysztof Ślendak kl. IIb
 7. Paweł Siwek kl. IIa
 8. Patryk Harasim kl. IIa
 9. Sandra Stefańska kl. IIa
 10. Klaudia Dziembowska kl. IIa

Podsumowanie projektu:

          Uczniowie  wykazali  się pomysłowością i konsekwencją. Przygotowali materiały informacyjne, zdjęcia i ilustracje dotyczące wybranych dzieł Noblisty – Trylogii oraz powieści „Krzyżacy”. Zebrane materiały zostały uporządkowane w grupy tematyczne – określono czas i miejsce akcji książek , bohaterów i główne treści. Dodatkowo zaprezentowano rysunki uczniów gimnazjum do wybranych dzieł Henryka Sienkiewicza.

 Wszyscy byli zaangażowani i zdyscyplinowani podczas przygotowań i realizacji projektu. Poprawnie i terminowo wykonywali przydzielone zadania.

          Prezentacja projektu była  dla społeczności szkolnej  bardzo atrakcyjna. Dekoracja szkoły wzbudziła zainteresowanie. Wystawa cieszyła się popularnością.

           Dodatkowym atutem było szkolne czytanie powieści „Krzyżacy”. Uczczono Rok Henryka Sienkiewicza i jednocześnie popularyzowano czytelnictwo.

         Pani Dyrektor, nauczyciele, rodzice  wypowiadali się bardzo pozytywnie na temat projektu. Uczestnicy projektu również byli zadowoleni z przebiegu zadania.

         Uczniowie  zapoznali się z historią w dziełach Henryka Sienkiewicza, rozwijali zainteresowania czytelnicze; wykorzystywali różne źródła informacji i technologię informacyjną do pozyskiwania informacji i przygotowania prezentacji multimedialnej, gazetek tematycznych; kształtowali umiejętność pracy w grupie oraz budowali właściwe relacje, współpracując ze sobą w obrębie zespołu.  Projekt spełnił swoje cele.

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

W dniach 20,21,22 grudnia 2016r. biblioteka szkolna przeprowadziła kiermasz taniej, nowej, książki.

Dwa wydawnictwa Hurtownia i Wydawnictwo Drugi Tom z Radomia i Books Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością z Żychlina przesłały książki z różnych dziedzin i dla czytelników z każdej kategorii wiekowej.

        Dzieci, młodzież i ich rodzice mieli możliwość zakupienia pięknych albumów, książek popularnonaukowych, opowiadań, wierszy, baśni i bajeczek dla dzieci. Książki były nowe, pięknie wydane w atrakcyjnych cenach.

Sprzedano z wydawnictwa Books z Żychlina książki na sumę 154,20zł, a z wydawnictwa Drugi Tom na sumę 508,03zł (razem 662,23zł).

       Za sprzedaż biblioteka pozyskała 11 książek gratisowych na sumę 99,78zł.

Książki zostały przeznaczone na nagrody dla uczniów za udział w konkursach bibliotecznych.

Korsze, 18 stycznia 2017r.

Szkolenie Rady pedagogicznej

„Jak rozwijać kompetencje czytelnicze oraz jak upowszechniać czytelnictwo dzieci i młodzieży”.

      Dnia 18 stycznia 2017r. podczas zebrania Rady pedagogicznej nauczyciele bibliotekarze - p. Beata Dudziak i p. Małgorzata Wójcik przeprowadziły szkolenie dla nauczycieli Zespołu Szkół w Korszach: „Jak rozwijać kompetencje czytelnicze oraz jak upowszechniać czytelnictwo dzieci i młodzieży”.

    W kontekście niepokojącego zjawiska, jakim jest konsekwentnie od lat spadające czytelnictwo w Polsce, edukacja czytelnicza jawi się jako prawdziwe wyzwanie dla współczesnej szkoły.
Przygotowane szkolenie miało dostarczyć teoretycznej wiedzy i praktycznych umiejętności  niezbędnych do upowszechniania edukacji czytelniczej oraz poprawy czytelnictwa uczniów.

    Podczas spotkania pojawiły się również propozycje wspierania pracy nauczycieli zarówno, w obszarze promocji czytelnictwa, jak i i rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

    Niektórzy nauczyciele podzielili się swoimi doświadczeniami z działań zrealizowanych w szkole w zakresie promocji czytelnictwa.

WRZESIEŃ – MAJ

Promujemy czytelnictwo, zachęcamy do czytania poprzez przygotowywanie gazetek ściennych w gablocie w starym budynku szkoły i w bibliotece.

Gazetki w gablocie:

 1. Rola czytania.
 2. Fantastyczny świat J. R. R. Tolkiena.
 3. Święta z książką.
 4. Cytaty z naszych lektur.
 5. 21 stycznia – Dzień Języka Ojczystego.

Gazetki w bibliotece:

 1. Jesień.
 2. Dzień Pluszowego Misia.
 3. Tradycje i obyczaje Świąt Bożego Narodzenia.
 4. Dzień Babci i Dziadka.
 5. Dzień Kota.
 6. Dzień Ojczystego Języka z książką.

WRZESIEŃ – MAJ

Promocja czytelnictwa poprzez całoroczny konkurs

„Czytelnik miesiąca/ Czytelnik roku”

    Najlepsi czytelnicy z każdej grupy wiekowej otrzymują co miesiąc tytuł „Czytelnika miesiąca”.

Wyniki: (znajdują się na zamieszczonych kartach)

 „Poczytam Ci, młodszy kolego”

 – akcja głośnego czytania uczniom z klas I – III

przez uczniów gimnazjum

     Dnia 21 lutego 2017r. biblioteka szkolna przygotowała akcję promującą czytanie.

     W związku z Dniem Języka Ojczystego uczniowie z klasy Ia gimnazjum podczas 4 przerw śródlekcyjnych czytali książki młodszym kolegom z klas I-III.

      Wśród prezentowanych książeczek polskich autorów znalazły się m.in. następujące pozycje:

 1. Magdalena Grądzka „Legendy polskie”
 2. Maciej Wojtyszko „ Bolek i Lolek. Straszne skutki oglądania telewizji”
 3. Rafał Kosik „Bolek i Lolek. Podwórkowa Agencja Kosmiczna”
 4. Edyta Zarębska „Antek i stara jabłonka”

Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały czytanych książeczek.

   

 • DSC_0008
 • DSC_0011
 • DSC_0012
 • DSC_0126
 • DSC_0128
 • DSC_0129
 • DSC_0131
 • DSC_0132
 • DSC_0137
 • Pan-Kuleczka

Joomla templates by a4joomla